Trabzon İl Halk Kütüphanesi
 
BAĞLANTILAR

"Trabzon’da öyle bir kurum var ki,

  Trabzon İl Halk Kütüphanesi İçinde barındırdığı tarih, bilgi ve 67 bine yakın kitap ile Türkiye’nin en önde gelen kütüphaneleri arasında yer alıyor. Modernizasyon süreci sonrası ülkedeki en iyi kütüphaneler arasında yerini alan projeleri ile Türkiye’ye örnek olan şehrimize değer katan en önemli kurumlar arasında yer alan Trabzon İl Halk Kütüphanesi  800 yıla kadar geçmişe sahip, 482’si el yazması olmak üzere 3775 Osmanlıca eserinde bir kozmik odada olağanüstü şartlarda korunduğu bir yer olarak önemini arttırıyor. 842 metrekarelik 2.5 kattan ve 5 bölümden oluşan kütüphanede yok yok.
Özllikle 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ödenek teminiyle yapılan yeni tadilatlar ve teknoloji ağırlıklı yeniden yapılanma Trabzon İl Halk Kütüphanesi’ni, eşi benzeri olmayan bir statüye kavuşturdu.
Öyle ki, hafta içi hergün sabah saat 08.30’da hizmete açılan kütüphaneye gelenler günlük yerel gazetelerin tamamını okuyabiliyor, 367 ayrı dergiye ulaşma imkanı bulabiliyor. Kütüphane Cumadtesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet verirken Pazar günleri kapalı oluyor.  


KIZLAR TOPLANIYOR AMA HİÇ KONUŞMUYORLAR Öyle bildik ağır, sıkıcı kütüphane dizaynından öte, bembeyaz ve teknolojinin tüm nimetlerini içine alacak bir şekide dizayn edilen kütüphanede her gün yüzlerce kişi biraraya geliyor. Genç bayan öğrencilerin de ağırlıkta olduğu bu kütüphane grubunun çalışamlarını izlerken hayran kalmamak ise mümkün değil.
Hani bir fıkra vardır. Dünyanın en kısa fıkrasıdır.
-İki kadın sessizce oturuyormuş?Fıkra bu kadar kısa ve, kadınların konuşkanlığını anlatan derin bir mizaha sahip. İşte Trabzon İl Halk Kütüphanesi’nde bu fıkra gerçeğe dönüşüyor. Onlarca genç kızlı erkekli öğrenci grupları saatlerce burada çalışma yapıyor. Fakat kütüphanede sanki birileri ‘Tıp’ demişcesine kimselerden ses çıkmıyor. Yürürken parmak uclarınıza basmaz iseniz herkes kafasını size doğru çeviriyor. Öylesine bir konsantrsyon söz konusu. Tabi ki erkeklerde yoğun ilgi gösteriyor, ve kütüphanenin tüm nimetlerinden yararlanıyorlar. Trabzon İl Halk Kütüphanesi’nin kendini kitaplara ve okutmaya adamış 21 senelik çalışanı ve 12 yıllık idarecisi Ahmet Enim Akgün yerinde duramyan bir yapıya sahip. Kütüphane’de tadilat yapıldığı bir anda kendisine rastladık, kitapları dizen bir kişi ile karşılaşınca önce müdür olduğuna inanamadık. Meğer kitap dizmek, düzeltmek, onun severek yaptığı en hafif ve zevkli iş. Binanın tadilatında tabiri yerinde ise bir işçi gibi çalımış. Kendisi ile Kütüphane’nin özellikleri ve Trabzon’luların kütüphaneye ilgisini konuştuk.


ÜYE SAYISINI ŞİŞİRMİYORUZ 3 bin 200 yetişkin 1100 çocuk üyeleri bulunduğunu ifade eden Kütüphane Müdürü Akgün ‘Üye sayımızın az olduğuna bakmayın, biz geçen senenin üyelerini yeni yıl üye sayısına dahil etmiyoruz. Her yıl üye sayımızı güncelliyoruz. Ve üye sayısının suni olmamasına dikkat ediyoruz. Sağolsun Trabzon İl Kütlür Müdürümüz İsmail Kansız ile üyelerimizi arttırmak için birçok aktivite yapıyoruz. Futbol sahalarına gidip öğrencilerimize kitap okumanın fayrdalarını ve kütüphanemizi anlatıyoruz. Okullarımızı ziyaret ediyoruz. Orada bir form oluşturuyoruz. Kütüphaneye davette bulunuyoruz. Çeşitli ikramlar yapıyoruz. Fakat kütüphaneye gelmeyen öğrenciyi, kitap okumayan, kitap ödünç almayan öğrenciyi üye yapmıyoruz. Özellikle velilerimizi de ktüphaneye davet ediyoruz ki onlarında ayağı alışsın. Sadece öğrenciler değli tabi ki, çok sayıda yetişkin insanda her gün kütüphanemizdeki onbinlerce eserden yararlanmak üzere bizi ziyaret ediyor. Kütüphaneyi halkmızı ve çocuklarımız ile bütünleştirmek için tüm imkanlarımızı seferber ettik.   ÇOCUKLAR ÖNCE OKUYOR SONRA  PLAY STATİON OYNUYOR Kütüphanemizin 1. katını geleceğimizin taminatı olan çocuklarımıza ayırdık diyen Müdür Akgün, ‘Çocuklar kütüphaneye geldiklerinde sürekli kitap okumaktan sıkılıyorlardı. Onlara kütüphaneyi sevdirmek için çok eğlenceli bir oda yaptık. Armut koltuklar ile bir bölüm yaptık. Çocuklar evlerindeki gibi rahat olsunlar diye. Sıkılan öğrencilerimizin belli bir süre oynaması için Play Statiton aldık. Gönüllerince eğlensinler istedik.  Zeka oyunları bölümü yaptık. İnternete girip araştırma yapabilecekleri  bilgisayarı onların hizmetine sunduk. Faydalı bilgilerin yayınlandığı bir sinevizyon ekranını onlar için hizmete soktuk. Bu ekranda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın faydalı gördüğü eserleri kütüphanemize gelen ziyaretçilerimize izletiyoruz’ şeklinde konuştu. 36 BİN KİTAPI ÖDÜNÇ VEREBİLİRİZ Türiye’nin en fazla esere sahip kütüphaneleri arasında yer alan Trabzon İl Halk kütüphanesinde ödünç kitap alma bölümüde mevcut. Kütüphaneye üye olan herse 15 günde geri getirmeleri şartıyla ödünç vermek için hazır 36 bin kitap bulunuyor. En fazla ödünç alınan ve okunan  eserler 100 Temel Eser, Rus Edebiyatı, Stphen King’in eserleri.  Ve özellikle dizileştirilen romanlar. Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği romanı dizi yayına girdikten sonra büyük patlama yaratmıştı. Rekor onda diyebiliriz. Zaman zaman özellikle öğrencilerin kitapları getirmeyi unuttuklarını belirten Kütüphane Müdürü Akgün, ‘her yl 50-60 kitap geri gelmiyor. Biz bunun yasal takibini yapıyoruz. Genelde öğrencilerimiz yoğun sınav dönemlerinden getirmeyi unutuyorlar ve sonrada memleketlerine gidince onlara ulaşmamız imkansız oluyor. Sağolsun bakanlığımız bu konuda resmi takibi yapıldığı için bize kolaylık sağlıyor’ ifadelerini kullandı.

Kütüphanenin 3. ve 4. bölümü araştırma eserleri ve biglisayarlarla dolu. Burada gelen herkes istediği konu hakkında kitabı bulma şansına sahip. Araştırma eserleri ödünç verilmiyor, fakat burada devreye araştırma bölümü için ayrılmış yazıcı ve fotokopiler ile internete bağlı onlarca bilgisayar giriyor. İsteyen istediği konuda eserin fotokopisini alabiliyor, veya biglisayarlar aracılığı ile  ücretsiz çıktı cihazlarında örneğini temin edebiliyorlar. 5. ve son bölümde de Bakanlığın onay verdiği 367 günlük, haftalık, aylık dergi ile Trabzon’da basılan yerel gazetelerin yanı sıra genel gazeteleri de bulmak mümkün. Süre sınırı yok. İsteyen istediği zaman sabah 08.00 akşam 19.00 arası gelip gazetelerini, dergilerini okuyup merak ettiği saklamak istediklerinin çıktılarını alabiliyor. ENGELLİLER UNUTULMAMIŞ Dedik ya bu kütüphane de yok yok. Engelliler de bu kütüphanede unutulmamış. Görme engellirler için özel hazırlanmış kaset ile dinleme sistemleri ve bilgisayarlar, onlar için büyük kolaylık. HIRSIZLIK YAPAN KIRMIZI BÜLTENLE ARANIR Trabzon’un göbeğindeki bu bilgi deposu uluslararası güvenlikte korunması gereken eserleri de içinde barındırıyor. Bazıları 800 yıllık geçmişe sahip 482’si el yazması 3775 adet Osmanlıca eserinde Trabzon İl Halk Kütüphanesi’nde özel bir odada korunduğunu belirten Trbzon İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Emin Akgün, ‘Bu eserlerimizin tarihi ve çok önemli bilgiler içeriyor. O nedenle özel bir odada muhafaza ediliyor. Sinek girse alarmı çalacak üst düzey bir güvenlik sistemine sahip. Oda ısısı sabit tutuluyor ve bu eserlerin olduğu oda 2 çalışanımıza zimetli. Ve bu iki çalışanımız bir araya gelmeden bu odanın açılması mümkün değil. Buradan bir eser çalacak kişi tüm dünyada Kırmızı Bültenle aranacak ölçekte bir suç işlemiş oluyor. O nedenle bizde eserlerimize gözümüz gibi bakıyor kolluyoruz. Diyeceksiniz ki, bilgiyi neden saklıyorsunuz, halkın kullanımına sunun. Onu da düşündük ve tüm eserleri tarayarak elektronik ortama aktardık. İsteyen tüm vatandaşlarımız bilgisayar ortamında bu eserlere ulaşıp bilgi sahibi olabiliyor’ ifadelerini kullandı.


EVDEN KAÇIP BURAYA GELİYORLAR Trabzon’da okuma oranın yüksek olduğunu fakat sürekliliğin yeterli manada olmadığını bilirten Trabzon İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Emin Akgün, ‘Bazı çoçuklar var evden kaçıp buraya geliyorlar. ‘Müdürüm evde oturuyorum, babam ‘kalk su getir, abim kalk bunu yap’ diyor ders çalışamıyorum bende kaçıyorum buraya’ diyorlar. O kadar mutlu oluyorum ki. Aileleri gelip burada görünce çocuklarının evden kaçtığına adeta seviniyorlar.

Ben özellikle öğretmenlerimizden rica ediyorum Öğrencileri kütüphanelere yönlendirsinler. Google’den değil, çoçcuklara kütüphaneden araştırabileceleri ödevler versinler. Bunun içinde öğretmenlerimizin kütüphanemize üye olması gerekiyor. Geçen sene ki üye öğretmen sayımız 5’i geçmedi. Çok üzüldüm. Bazı öğretmenlerimiz var özellikle buradaki eserleri inceleyip öğrencilere ödevler veriyorlar. Çok mutlu oluyorum’ sözleriyle söyleşimizi noktaladı.

 
  • IMG_6683
  • IMG_6688
  • IMG_6670
  • IMG_6669
  • IMG_6698
  • IMG_6694
  • IMG_6699
  • IMG_6715
  • IMG_6714


Facebook -  Twitter'da Biz
Mesai Gün ve Saatleri
 
 Pazartesi - Cuma :08:30/19:00
Cumartesi 09,00-17,00
 Pazar Günü Kapalıdır.
 
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 5471 kez gösterilmiştir.